Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyat öncesi geceden 8 saatlik bir açlık gerekiyor ve sabah aç karnına hastaneye geliyorsunuz. Size daha önce nereye geliceğiniz kaçta geleceğiniz elinize yazılıp veriliyor. Önceden yapmanız gereken özel bir şey yok sadece belirtilen saatte hastanede olmanız çok önemli. Tabii genel anestezi alınacağından hastanede bir gece kalacak şekilde bir hazırlık yapılıp gelinmesi de önemli.

Daha sonra sizi alıyorlar bir odaya çıkarıyorlar elbisenizi giydiriyorlar ben sizi ameliyattan önce geliyorum görüyorum son bir konuşma yapma şansımız oluyor. Bu da çok önemli genellikle ben ameliyat öncesinde hastalarımla en az 2 kez konuşuyorum, bazen yine de bir daha konuşmak gerekebiliyor. Daha sonra size bir ilaç veriliyor ve siz yarı uykuda bir şekilde ameliyata giriyorsunuz.

Ameliyatlar ne kadar sürüyor benim ameliyatlarım genellikle 1 saat ila 2 saat kadar sürüyor. Hasta çıktığında burnunun üzerinde  bir flaster ve onunda üzerinde bir alçısı oluyor. Burunlarından eğer oluklu silikon tampon kullandıysam hemen nefes alabiliyorlar. Yüzde bir miktar morluk mutlaka bu ameliyatlarlarda oluyor Bu kaçınılmaz bir şey özellikle  kemiklerle oynadıysak törpülediysek  mutlaka göz içlerinde morluk oluyor. Morluğun şiddetide hem ameliyata, hem ANESTEZİST’in becerisine, hem de hastanın yapısına bağlı bazı insanların yapısı morarmaya ve şişmeye eğilimli olabiliyor. Bazı insanların yapısı da ne yapsanız morarma ve şişme gözlenmiyor yaptığımız işte bunu etkiliyor.

Ameliyattan çıktıktan sonra hasta genel anestezinin verdiği rahatsızlık, hafif bulantı gibi durumları 1 saat içerisinde atıyor. Çok ciddi bir ağrı olmaz ama mutlaka birazda olsa bir baş ağrısı olucaktır Hastalarımızı kaldırıyoruz buz uygulaması yapıyoruz hastanede yatmak şart değil, ama ben genellikle hastalarıma yatmalarını öneriyorum. Bu şekilde ameliyat sonrası bakım için yardım almak zorunda kalmıyorlar. Ertesi gün hastalar genellikle normal yaşantılarına geri dönebiliyorlar sabah kalktığınızda bir kahvaltı yada eğer canınız istiyorsa dışarı çıkabilirsiniz alçının üzerine bir gözlük takabilirsiniz işe mutlaka gitmem gerekiyor diyorsanız gidebilirsiniz bunda da bir sakınca yoktur.

Sigara içiyorsanız ameliyattan önce de sonra da kullanmayın diyorum, ama onu dinletmek biraz zor oluyor. 7. gün sonunda burun üzerinde olan flaster plastik alçıyı çıkarıyoruz , çoğu zaman 3 gün daha 2. bir atel koyuyorum. Onu da çıkardıktan sonra hasta normal yaşamına geri dönüyor. Bilinmesi gereken en önemli şey hastanın burnu şişiyor burnun asıl şeklinin ortaya çıkması yaklaşık olarak bir 6 ayı buluyor bu süreci hastanın sabırla beklemesi gerekir. İlk 2 ila 3 hafta burunda gerçekten çok fazla bir şişlik oluyor bunu hastanın bilmesi ve sabırlı olması çok önemli ama gözünüzün önüne de çok kötü bir görüntü gelmesin.

Yorum yapın